Sorularınız

Home »  Sorularınız

Terapiye kimler gelmeli?
İş hayatı ya da ilişkilerinizde büyük bir değişimden geçiyorsanız, aynı sorunu tekrar tekrar yaşıyorsanız ve bu sorunun hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız, hayatla veya belirli bir konuyla ilgili sürekli kaygı duyuyorsanız terapiye gelmeyi düşünebilirsiniz.

Terapi ne işime yarayacak?
Terapi sorunlarını belirleyip üzerinde çalışırken kendinizi daha iyi tanımanızı ve hayatla ve sorunlarla başa çıkmak için kendinize uygun yollar geliştirmenizi sağlar. Size kendi gücünüzü ve yetilerinizi kullanarak gelecekteki sorunlarla baş etmeyi öğretir.

Gizlilik konusunu biraz açabilir misiniz?
Terapide iki durum dışında siz ve terapistiniz arasında geçen her türlü bilgi gizli kalır. Sadece ve sadece terapist sizin kendinize veya bir başkasına zarar vereceğinizi düşündüğü durumda, konuyu gerekli kişilere bildirmekle yükümlüdür. Bu iki durum dışındaki tüm konular sadece ve sadece terapistle sizin aranızda kalır. 
Üyesi olduğum UKCP, BACP ve COSRT kuruluşları da gizlilik anlaşmasına büyük önem vermektedir. 

Terapi ne kadar sürer?
Bu sorununuza ve kişiye göre değişir. Spesifik problemlerin çözülmesine odaklı 6 aya kadar süren kısa dönem terapiler olabileceği gibi konuyu daha derinlemesine ele alan ve 1 yıla kadar süren uzun dönemli terapiler de olabilir. Buna birlikte karar vermek en doğrusu olacaktır.

Bir seans kaç dakikadır?
Seanslar 50 dakikadır. 

Haftada kaç kez görüşmemiz gerekir?
Görüşme sıklığı da kişiden kişiye değişir ama genelde haftada bir görüşmek yeterlidir. 

Randevuma gelemezsem veya değiştirmek istersem ne olur?
48 saat önceden haber verilen iptal veya değişikliklerden seans ücreti talep edilmez. 

En az kaç seansta bir ilerleme beklenebilir? 
Bir değişim görebilmek için en az 6 seans gelinmesi gerektiğine inanıyorum. Nadir durumlarda hedef odaklı birkaç görüşmeyle sonuca ulaşmak mümkün olsa da kalıcı çözümler için daha uzun süre çalışmak gerekir.

İlişkimde sorun yaşıyorsam terapiye partnerim veya eşimle birlikte mi gelmeliyim?
Hayır. Çiftlere ilişkilerinde yaşanan sorunları birlikte çözmelerini tavsiye etsem de bu süreçte çiftlerin kişisel terapiden de yarar görecekleri kuşkusuz.

Cinsellikle ilgili sorunlarla da ilgileniyor musunuz?
Evet. Cinsellik konusunda kişisel ve çift terapisi alanlarında çalışıyorum.

Yorumunuzu Bırakınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>